Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


 
ForumKėrkoLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

 

 Mundesia E Prejardhes Se Shqiptareve Nga Atlantida!??

Shko poshtė 
AutoriMesazh
KraLi
Antar Aktiv
Antar Aktiv
KraLi


Male Numri i postimeve : 182
Age : 34
Location : Zvicer
Job/Hobbies : Hacker
Registration date : 21/05/2007

Mundesia E Prejardhes Se Shqiptareve Nga Atlantida!?? Empty
MesazhTitulli: Mundesia E Prejardhes Se Shqiptareve Nga Atlantida!??   Mundesia E Prejardhes Se Shqiptareve Nga Atlantida!?? Icon_minitimeSat May 26, 2007 2:31 am

HIPOTEZA MBI MUNDĖSINĖ E PREJARDHJES SĖ SHQIPTARĖVE NGA ATLANTIDA ?!!


Nė historiografinė botėrore, kohėn e fundit,
ekzistojnė tendenca serioze tė dėshmimit tė njė hipoteze tejet tė
guximshme se shqiptarėt dhe baskėt, janė popuj tė Evropės me njė
prejardhje tė lashtė historike, ku zanafillat e tyre mund tė kėrkohen
aq larg, deri tek civilizimi i lashtė misterioz botėror, i njohur si
Atlantida. Mundėsia e prejardhjes sė shqiptarėve nga Atlantida e lashtė
legjendare, kuptohet, ėshtė totalisht nė suazat e njė hipoteze tė
mundshme, me tendenca serioze akademike edhe tė dėshmimit tė saj tė
afėrt materialo-shkencor.
Ashtu siē do tė shohim nė vazhdim, prejardhja e lashtė e
shqiptarėve, ka mundėsi tė mos fillon me civilizimin e hershėm
pellazg-ilir, por i ka rrėnjėt shumė thellė e mė thellė se sa realisht
mendojmė ne vetė.

Nė dritėn e kėrkimeve dhe zbulimeve tė reja, hasa nė njė hipotezė tejet
tė guximshme se pasardhėsit e popullit tė Atlantidės legjendare nė
Evropė, mund tė janė baskėt dhe shqiptarėt. Kuptohet nuk u befasova,
por as nuk e pranova atė menjėherė si megalomani nacionale e cila
sigurisht mė konvenonte si shqiptar. Pėrkundrazi, kėrshėria ime mu
ngacmua seriozisht dhe unė fillova tė hulumtoj edhe mė tej duke
gjurmuar dhe mbledhur materiale tė ndryshme qė sado pak do tė
mundėsojnė mė racionalist t’i besoj kėsaj hipoteze.

Se ilirėt e kanė njė prejardhje tė lashtė nė kėto troje dhe se ne jemi
pasardhės tė denjė tė kėtij civilizimi, flasin shumė studime jo vetėm
tė studiuesve shqiptarė, por numri mė i madh i tyre ėshtė nga ata tė
huajt. Nė suazat e shkencės sė mirėfilltė, teoria tanimė e dėshmuar e
prejardhjes sė shqiptarėve tė sotėm nga ilirėt e lashtė, askund nuk
kontestohet. Gjurmėt e para materiale dhe mė tė vjetra tė ekzistimit tė
jetės nė kėto troje, janė zbuluar nė fshatin XARRĖ ( afėr Sarandės) .
Kėto janė: vegla pune, armė, stoli, enė nga dheu etj. Prejardhja e tyre
daton qė nga koha e paleolitit tė lartė, qė vazhdon afėrsisht 40.000 –
6.000 vjet para e.s. Poashtu ėshtė interesante zbulimi nė shpellėn e
SHĖN MARINĖS ( nė Bogaz tė Konispolit) tė eshtrave tė njė dhie tė egėr
e cila i takon llojit “CAPRA IBEX”, lloj ky i cili ėshtė zhdukur dhe
nuk ekziston mė, gjė qė dėshmojnė mbi ekzistimin e lashtė tė jetės nė
kėto troje, me njė gjueti tė zhvilluar.

Por, hipoteza mbi mundėsinė e prejardhjes sė shqiptarėve dhe baskėve
nga Atlantida legjendare, ėshtė diēka krejtėsisht tjetėr. Diēka mė e
guximshme dhe mė sfiduese. Nė fillim tė gjetjes sė njė mbėshtetje
logjike tė kėsaj hipoteze, kishte pėr qėllim, qė sė pari, ta bindi
veten time nė njė mundėsi tė tillė, e tek pastaj, nėse do tė ketė arsye
tė mjaftueshme, edhe ta argumentoj para tė tjerėve.

Baskėt janė njė popull qė jetojnė nė pjesėn veriore tė Spanjės dhe
kufizohen me Francėn. Sikur shqiptarėt, edhe baskėt janė njė popull qė
kanė ngjashmėri tė ndėrsjellėt me virtyte tė pėrbashkėta nacionale,
sikurse bie fjala: gjuha specifike nė krahasim me gjuhėt e popujve
tjerė tė Evropės, pastaj, instinkti i fortė kolektiv i ruajtjes sė
identitetit etnik, trimėria dhe luftėrat e shpeshta pėr ekzistencė dhe
pavarėsi.

Jo vetėm kaq!

Por, kėta popuj i karakterizon deri vonė tendenca e kultivimit tė
marrėdhėnieve fisnore dhe instinkti i fortė i ndjenjės pėr bashkėsi qė
ishte mjeti i fuqishėm dhe vendimtar tė mbrojtjes sė tyre nga kthetrat
e pashmangshme tė asimilimit gjatė historisė. Pse pra tė mos ketė
mundėsi dhe bazė logjike, tė argumentohet hipoteza se shqiptarėt dhe
baskėt mund tė kenė njė prejardhje nga Atlantida e lashtė?

Kuptohet, dėshmi tė forta materiale ende nuk ka. Gjurmėt e Atlantidės
edhe sot e kėsaj dite nuk dihen, pėrveē atyre njohurive tė pėrcipta se:
Atlantida ishte njė civilizim tejet i pėrsosur. Ishull i rrethuar nga
tė katėr anėt me ujė dhe shtrihej nė mes tė Oqeanit tė sotėm Atlantik,
midis pjesės perėndimore tė kontinentit tė Evropės dhe Afrikės, si dhe
pjesės lindore tė kontinentit tė Amerikės Jugore. Si karakteristikė e
popullit tė Atlantidės ka qenė inteligjenca e lartė kolektive si dhe
sundimi tejet i pėrsosur i tė urtėve qė ka zgjatur 13.900 vjet.

Pas lėvizjeve tė mėdha tektonike qė kanė ndodhur nė rruzullin tokėsor,
janė bėrė shumė rivendosje tė sipėrfaqeve tė shumta kontinentale, ku
njė pjesė e madhe e sipėrfaqes sė tokės ėshtė zhytur nė ujė, kure
pjesėt tjera janė paraqitur mbi sipėrfaqen e ujit, duke krijuar kėshtu,
ujdhesa dhe hapėsira tjera tė reja tokėsore. Shkenca e jonė
bashkėkohore, disponon me shumė fakte se para disa mileniumeve toka nuk
e ka pasur kėtė sipėrfaqe sikur e kemi ne tani. Andaj, ka gjasa se njė
gjė e njėjtė ka ndodhur edhe me Atlantidėn e cila mbulohet me ujė,
kurse njė pjesė e popullatės sė saj tė mbetur gjallė, pėr t’i ikur
pėrmbytjes, ėshtė shpėrndarė nė katėr anėt e botės. Duhet tė jetė
logjike se atdheu iu tyre i ardhshėm tė zgjidhet bregdeti i rrethuar me
vise tė larta malore, sepse pėrherė ka ekzistuar frika nga ndonjė
pėrmbytje tjetėr eventuale. Nisur nga njohuria se populli i Atlantidės
ka disponuar me njė inteligjencė tė lartė kolektive( duke mos dyshuar
nė lėvizjet e mėdha tektonike tė sipėrfaqes sė atėhershme tokėsore dhe
ujore) atėherė, atlantidasit duhet tė dispononim me pajisje tė
pėrsosura tė lundrimit, andaj, edhe mundėsia e tyre e arritjes nė
brigjet e gadishullit ballkanik ka qenė e realizueshme.

Pėr Atlantidėn si pracivilizim i tė gjitha civilizimeve, pėr herė tė
parė nė veprat e veta flet filozofi i madh i Greqisė Antike, Platoni (
427 – 347 para e.s.) si njė vend mė tė madh dhe mė tė fuqishėm, i cili,
9000 vite para kohės sė tij, ishte pėrmbytur nė Oqeanin Atlantik.

Ndėr popujt e botės tė cilėt me krenari e kanė pranuar dhe kultivuar
bindjen se janė pasardhėsit e atlantidasve, kanė qenė egjiptasit e
lashtė. Nga njė papirus i vjetėr tė zbuluar nė muzeun e Petrogradit
(Rusi), e cila datonte qė nga koha e sundimit tė faraonit SENTA, nga
dinastia e II-tė, pėrafėrsisht para 457 vite para e.s. Ky papirus i
ruajtur mirė, qartė dėshmonte se si faraoni Senta ka dėrguar ekspeditėn
detare kah perėndimi, tė pajisur me marinarė tė aftė, qė ta zbulojnė
vendin Atlantida., prej kah, para 3550 viteve pas lindjes sė tij, kanė
ardhur tė parėt e egjiptasve, duke sjell me vete urtėsinė dhe
shkathtėsinė fantastike tė atdheut tė vjetėr. Ekspedita detare, pas 6
viteve bredhjeje nėpėr det tė hapur, ėshtė kthyer pa gjetur as kėtė
popull, dhe as ndonjė tė gjallė qė do tė dėshmonte ekzistimin e asaj
toke tė zhdukur. Nė dorėshkrimin tjetėr tė gjetur nė tė njėjtin muze,
tė shkruar nga historiani i vjetėr egjiptas, MANATHON, thuhet: “sundimi
i tė urtėve nė Atlantidė ka zgjatur 13.900 vjet...”

Egjiptasit e vjetėr, pra, veten e kanė konsideruar si pasardhėsit e
atlantidasve, e qė kjo pėr ne do tė ketė rėndėsi tė veēantė gjatė
shtjellimit tė mėtejshėm tė kėsaj lėnde.

Nė njė botim kėrkimor-shkencor tė Institutit Albanologjik nė Prishtinė,
titulluar “Gjurmime albanologjike”- viti 1984, hasa nė njė
RECENZURĖ-KRITIKĖ tė studiuesit dhe historianit tonė tė madh,
Dr.Skender Riza, bėrė njė vepre tejet interesante dhe me njė titull
tejet bombastik : THOT-TAT PARLAVA ALBANEZE (Thoti-Toti fliste shqip)
si njė rezultat i punės 40 vjeēare nė fushėn e filologjisė, tė
filologut tė shquar nga Roma. CIUSEPPE CATAPANO.

Kush ishte THOTI apo TOTI?

Thoti, tek egjiptasit e vjetėr ishte perėndi e mėsimit, e shkathtėsisė
tė tė shkruarit, e shkencės dhe magjisė; pastaj ishte matės i kohės dhe
zbulues i numrave dhe pėrpilues i hieroglifėve (alfabetit tė egjiptasve
tė vjetėr) Pamja e tij pėrshkruhet si qenie me trup njeriu dhe me kokė
tė ibis-it ( shqipes-shqiponjės). Sipas Katapanos, edhe emri i Thotit
ishte fjalė shqipe sepse ka domethėnie tė qartė shqipe: me thanė, thua,
lajmėtarė, besim, mėsues, ose me domethėnie mė komplete: “lajmėtari i
Zotit”, “Mėsues nga Zoti” etj. Sipas tij, nga Atlantida, buron edhe
emri i sotėm i Oqeanit Atlantik dhe ATLLASIT ( libri hartave tė tokės),
e qė janė fjalė shqipe, sepse Atlantida, gjegjėsisht Atllasi, burojnė
nga rrėnjėt e dy fjalėve shqipe: AT-LASH, qė do tė thoshte: AT-baba dhe
LASH-i lashtė, pra stėrgjyshi i lashtė. Pėrveē kėtij fakti, Atlantida
nė shumicėn e rasteve emėrtohet si “BOREA”, e qė edhe ky nocion,
rrėnjėn e vetė e ka nė shqipen. Bore do tė thotė e bardhė, nga fjala
“borė” e shqipes. Nga ana tjetėr, BOREA nė Egjipt, identifikohet me
sfingėn. Sfinga ishte nė emblemė guri, adhurues i dritės qė e
personifikonte Zotin. Prandaj, THOTI, sipas gjykimit tė Katapanos, nuk
i takonte erės sė egjiptasve, por asaj tė “BOERO-s”, d.m.th. tė erės sė
Atlantidės. Sepse, THOTI konsiderohej krijues i doktrinės
VRBALO-DRITĖS, qė u manifestua nė tokė. Poashtu, Dielli, ishte simbol i
njė PERĖNDIE, “ATUM ISE TEM”, terme kėto qė kanė shpjegimin ilir-shqip:1.AT=at=at (baba); U=unė;

M=mė=mėmė

2.T=tatė=baba;

E=e

M=me=mem.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://lezet.high-forums.com
KraLi
Antar Aktiv
Antar Aktiv
KraLi


Male Numri i postimeve : 182
Age : 34
Location : Zvicer
Job/Hobbies : Hacker
Registration date : 21/05/2007

Mundesia E Prejardhes Se Shqiptareve Nga Atlantida!?? Empty
MesazhTitulli: Re: Mundesia E Prejardhes Se Shqiptareve Nga Atlantida!??   Mundesia E Prejardhes Se Shqiptareve Nga Atlantida!?? Icon_minitimeSat May 26, 2007 2:33 am


Edhe prejardhja e nocionit Ilir, Katapano e konsideron se buron nga
shqipja: “me qenė i lirė”, sikurse edhe emri shqiptar, burimin e sheh
nga termi shqip: SHQIPONJA, e cila e simbolizon dritėn, Thotoin, Zotin.

Vepra e Katapanos, nuk mbetet me kaq, por ajo shkon me dėshmime edhe mė
larg. Nė tė, mė tej ai konstaton dhe argumentohet gjerėsisht, se i tėrė
alfabeti i egjiptasve tė vjetėr (hieroglifėt)j si alfabet i parė i
pėrpiluar pėr shkrim dhe lexim, e ka bazėn dhe domethėnien e shqipes,
nga e cila u formuan edhe bazat e alfabeteve qė dihen sot si shkronja
latine, shkronja hebraishte, samaritano-palestineze, sirianishtes,
arabishtes dhe greqishtes. Tė gjitha tė theksuarat, Katapano, nė
studimin e vetė, dėshmon gjerėsisht dhe tė argumentuar me fakte
bindėse, prezantimi i tė cilėve, nė kėtė shkrim revyal, do tė ishte
tejet i gjatė.

Sė fundi, edhe disa fakte historiografike qė dėshmojnė lashtėsinė e madhe tė popullit tonė?

Tė gjithėve na ėshtė e njohur vepra e Homerit “ILIADA”, ku pėrshkruhet
lufta 10-vjeēare e ahejėve kundėr trojanėve, udhėhequr nga komandanti
legjendar i fiseve tė bashkuara tė POLISAVE (shteteve ) tė Greqisė
Antike-Agamemnoni. Kjo vepėr epike, e shtjelluar shumė mirė dhe me
mjaft elemente mitologjike, shkaktoi bujė tė madhe jo vetėm nė qarqet e
historisė letrare botėrore si njė krijimtari e vlefshme artistike qė
dėshmonte shkallėn e lartė tė kulturės antike, por nisur nga pėrshkrimi
tejet i qartė i hapėsirės gjeografike tė vendndodhjes, ngacmoi
historianėt dhe arkeologėt qė tė mbėshteten nė njė hipotezė tejet tė
guximshme se Lufta e Trojės vėrtetė ka ndodhur nė njė kohė dhe hapėsirė
tė caktuar.

Mė i zėshmi dhe mė kėmbėngulėsi nė kėtė hipotezė ishte arkeologu dhe
helenisti i madh gjerman Hajnri Shliman (1822-1890), i cili, pas
gjurmimeve tė bėra arkeologjike arriti tė dėshmoj shumė fakte se Troja
ekzistonte dhe se e tėrė ngjarja nga Epi i Homerit “ILIADA” ka ndodhur
me tė vėrtetė nė histori. Duke i bėrė gjurmimet arkeologjike, tė
udhėhequra drejtpėrdrejt nga vetė ai, nė pjesėn perėndimore tė Azisė sė
sotme, ku tani shtrihet shteti i Turqisė, konkretisht, nė rrafshnaltėn
e vendit HISARLIK, arriti tė zbuloj gėrmadhat e kėtij qyteti, dhe
kėshtu, njė herė e pėrgjithmonė e largoi dyshimin se Lufta e Trojės ka
ndodhur vėrtetė dhe se Epi i famshėm i Homerit “Iliada” e pėrshkruante
pikėrisht kėtė ngjarje historike.

Pas kėtij zbulimi arkeologjik sensacional, me gjurmime tė mėvonshme
ėshtė vėrtetuar se Lufta e Trojės ėshtė zhvilluar ndėrmjet viteve
1194-1184 p.e.s

E tėrė ngjarja rreth Luftės sė Trojės pėr ne fare nuk do tė ishte e
rėndėsishme sikur nė vitet e 70-ta, nga ana e studiuesit dhe arkeologut
brazilian S. PRAJS, nuk u paraqit vepra e tij e famshme “PUBLIKU I
VERBĖR I HOMERIT”. Nė kėtė vepėr, Prajsi kundėrshtonte si me fakte
logjike ashtu edhe materiale-shkencore teorinė e gjertanishme dhe
zbulimin arkeologjik tė pranuar tė Shlimanit se, Troja e vėrtetė
gjendet nė rrafshnaltėn e sotme tė Turqisė Perėndimore HISALIK, por ajo
shtrihet 180 shkallė nė anėn e kundėrt tė rruzullit, saktėsisht nė
gjirin e Bokės sė Kotorit, vendosur nė mes tė trekėndėshit tė megjeve
tė kufirit, Mali i Zi, Kroaci e Bosnje e Hercegovinė. Pra, Troja e
vjetėr shtrihej nė territorin e ish Jugosllavisė. Kjo hipotezė nė
qarqet e atėhershme shkencore dhe publicistike tė Jugosllavisė, bėri
njė bujė tė madhe dhe arriti popullaritet fantastik nė opinionin e
atėhershėm, pėr tu zbehur dhe heshtur mė vonė nė tėrėsi.

Ēka mendoni pse?

Ndėrkohė, dikujt tė menēur nga shkenca sllave iu kujtua se vėrtetimi i
kėsaj hipoteze, se Troja e Homerit, mund tė jetė nė regjionin e
Gabellės, do tė pėrfundonte me realitetin e papranueshėm pėr ta, se
shqiptarėt e sotėm janė popull qė do tė konsiderohen si trashėgimtar tė
trojanėve tė lashtė, sepse vendi ku shtrihej Gabella ishte historikisht
vend i banuar nga ilirėt?!

Pas dėshmive tė prezantuara mbi lashtėsinė e madhe tė popullit
shqiptarė nė kėto troje, pėr ta bėrė mė tė besueshme hipotezėn mbi
mundėsinė e prejardhjes tonė nga civilizimi i lashtė i Atlantidės
legjendare, fillimisht duhet dėshmuar se sa mund tė merret si e vėrtetė
vet hipoteza mbi ekzistimin e ndonjė civilizimi shumė tė pėrparuar tė
quajtur ATLANTIDA, me popullin e saj tejet inteligjent atlantidas.

Pėrshkrimi i parė i kėtij civilizimi tė lashtė, qė nga Platoni dhe
papirusi i zbuluar i faraonit SENTA, nė muzeun e Petrogradit ku
dėshmohet besimi se egjiptasit e vjetėr e kanė prejardhjen nga
civilizimi i Atlantidės, mund tė jenė si gjurma tė para paralajmėruese,
por jo edhe fakte materiale, qė do ta pėrmbushin vėrtetėsinė edhe mė tė
madhe vetėm me zbulimin e elementeve nė formė gėrmadhash ose sendesh
nga ndonjė gėrmim arkeologjik nėnoqeanik. Nė kėto tė fundit, duhet
pritur edhe ca, por, me sa duket, jo edhe aq gjatė!

Deri mė tani mė sė afėrmi tė kėtij lloji tė dėshmimit material tė
ekzistimit tė pracivlizimit tė lashtė tė Atlantidės, nuk ka qenė askush
tjetėr, veēse arkeologu i famshėm gjerman HENRIH SHLIMAN, zbuluesi i
Trojės mitologjike tė Homerit nga vepra “ILIADA DHE ODISEA”

Ēka ka ditur ai nė tė vėrtetė pėr Atlantidėn?

Mė 20 tetor 1912, nė revistėn shkencore “NJU YORK AMERIKEN” u botua
artikulli sensacional me titull: “ SI E KAM ZBULUAR
ATLANTIDĖN-PRACIVILIZIMIN E TĖ GJITHA CIVILIZIMEVE?”. Autori i kėtij
dorėshkrimi ishte PAUL SHLIMAN. Dr. Paul Shliman ėshtė nipi i Henri
Shlimanit tė famshėm.Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://lezet.high-forums.com
KraLi
Antar Aktiv
Antar Aktiv
KraLi


Male Numri i postimeve : 182
Age : 34
Location : Zvicer
Job/Hobbies : Hacker
Registration date : 21/05/2007

Mundesia E Prejardhes Se Shqiptareve Nga Atlantida!?? Empty
MesazhTitulli: Re: Mundesia E Prejardhes Se Shqiptareve Nga Atlantida!??   Mundesia E Prejardhes Se Shqiptareve Nga Atlantida!?? Icon_minitimeSat May 26, 2007 2:33 am

Teksti i artikullit nė fjalė ishte: “Disa ditė para vdekjes, nė Napoli,
mė 1890, gjyshi im, Henri Shliman, i ka dorėzuar njė mikut tė tij tė
ngushtė zarfin e mbudhur, ku me dorėshkrimin e vet personal ka shkruar
: - Le ta hapi kėtė letėr vetėm ai anėtar i familjes sime i cili do tė
betohet se tėrė jetėn e vet do t’ia kushtojė hulumtimeve qė janė tė
pėrcaktuara nė tė.

Njė orė para vdekjes gjyshi im kishte kėrkuar lapsin dhe letėr, dhe nė
tė, me njė dorėshkrim tė lodhur, kishte shtuar edhe njė porosi: -
Shtesa e fshehtė asaj qė gjendet nė zarfin e mbudhur: Thyeje vazon me
kokėn e sorrės dhe hulumtoje pėrmbajtjen e saj. Ka tė bėj me
Atlantidėn. Varri, nė lindje tė gėrmadhave tė tempullit nė Saisu dhe nė
varrin qė gjendet nė rrafshnaltėn ĒAKUNA. Me rrėndėsi! Do tė gjesh
dėshmitė mbi vėrtetėsinė e hipotezės sime. Nata vjen. Lamtumirė!...

Kėtė porosi nė besim, gjyshi im ia jep njė mikut tė besueshėm tė cilės
ia bashkėngjit edhe zarfin e mbudhur, dhe ky tė gjitha kėto i deponon
nė njė bankė franceze .

Kur i mbarova studimet nė Rusi, Gjermani dhe nė Lindje, kisha vendosur
qė t’i vazhdoj gjurmėt e gjyshit tim tė lavdishėm. Nė vitin 1906
veprova ashtu sikurse kishte kėrkuar gjyshi, dhe e hapa zarfin. Nė te
kam hasur nė dokumente tė ndryshme dhe fotografi, por edhe porosinė:-
Ai i cili do ta hap kėtė zarf, sė pari duhej zotohet se do ta vazhdoj
rrugėn e veprės sime tė pakryer... kam ardhur nė pėrfundim se Atlantida
e hershme nuk ka qenė vetėm njė gėrmadhė e qytetit tė vjetėr qė
shtrihej ndėrmjet kontinentit tė Amerikės sė sotme dhe brigjeve
perėndimore tė Evropės de Afrikės, por ajo ishte njė pracivilizim mbi
tė gjitha civilizimet ekzistuese qė dihen gjer mė tani. Nė materialet
qė kam grumbulluar, do tė gjenden skica, shėnime dhe dėshmi tjera qė
shpijnė nė zbulimin definitiv tė Atlantidės.

Ai qė do ta vazhdon veprėn time tė pakryer, sė pari duhet t’i
shfrytėzoj tė gjitha aftėsitė e veta qė disponon dhe, sė dyti, do ta
ketė si obligim qė ta publikoj tė vėrtetėn se unė kam qenė iniciator i
vėrtetė i kėtij aksioni.

Banka franceze disponon nė trezorin e vet mjete tė konsiderueshme
financiare qė do t’i vihen nė dispozicion atij qė vendos ta pėrfundoj
kėtė iniciativė, e ato mjete simbas mendimit tim duhet tė jenė tė
mjaftueshme pėr mbulimin e tė gjitha shpenzimeve tė kėtij aksioni.

Zoti i madh dhe i gjithėfuqishėm le ta bekoj kėtė mision tė lavdishėm!...

Henri Shliman,d.v.

Po ashtu njė dorėshkrim tjetėr iu gjyshit tim ka qenė i formuluar
kėshtu: - Nė vitin 1873, gjatė gjurmimeve tė mia nė gėrmadhat e Trojės
qė shtrihej nė rrafshnaltėn e Hisarlikut (Turqi) , kur arrita tek
shtresa e dytė e tokės dhe zbulova visarin e njohur tė PRIJAMIT, nga
sendet e shumta tė vlefshme, gjeta edhe njė vazo bronzi me njė formė
specifike.

Nė brendinė e kėsaj vazoje gjeta do copa nga argjila, tė holla nga
metali, copa tė ndryshme eshtrash dhe njė mbishkrim tejet tė
rėndėsishėm: PREJ MBRETIT TĖ ATLANTIDĖS – KRONOSIT.

Kjo Nuk ishte e tėra. Nė zarfin e njėjtė gjeta edhe njė dorėshkrim tė
shifruar me shkronja “B.E”. E hapa dhe e lexova: Nė vitin 1883, nė
Muzeun e Luvrit (Paris) kam hasur nė ekzemplar tė shumtė tė sendeve tė
zbuluara nga gėrmadhat e qytetit tė vjetėr TIAKUNAKA (Amerika Qendrore)
. nga shumė sende aty mė ranė nė sy disa grimca tė vazove tė argjilat,
para nga metali, si dhe eshtra tė ngurosura, plotėsisht tė njėjta si
ato tė zbuluara nga rrafshnalta e Hisarlikut (Trojės).

Ngjashmėria e sendeve tė njėjta mė shtyn qė tė gjitha kėto grimca t’ia
nėnshtroj analizave mikroskopike dhe laboratorike, kėshtu qė arrita nė
pėrfundim se ato sende e kanė kohėn dhe burimin e njėjtė dhe se
materiali i ndėrtimit tė tyre nuk mund tė gjendet as nė Hisarlik dhe as
nė Amerikėn Qendrore.

Analizat edhe mė detale tė disa sendeve tė metalta tregojnė se ato
ishin tė bėra prej njė legure tė pėrzierjes sė platinės, bakrit dhe
aluminit, legurė e cila edhe sot e kėsaj dite mbete e panjohur.
Prandaj, kam ardhur nė pėrfundim se tė gjitha kėto sende qė janė tė
zbuluara nė tė dy anėt e kundėrta tė botės janė bėrė nga materiali i
njėjtė dhe se me siguri kanė edhe prejardhje tė njėjtė. Poashtu ishte e
rėndėsishme edhe fakti se, sendet e cekura nuk kishin prejardhje
fenikase, mikene dhe as amerikane... Tė kujt kanė qenė pra? Ēka duhej
menduar nė kėtė moment?

Shkrimi qė zbulova nga sendet e Hisalikut, nė gėrmadhat e Trojės, bindshėm orientojnė kah burimi i tyre i vėrtetė – ATLANTIDA”.

Herri Shlimani, ky arkeolog legjendar gjerman, edhe para zbulimit tė
Trojės, dispononte me fakte bindėse pėr ekzistimin e saj dhe pėr kėto
teza tė veta ka qenė i pėrqeshur nga kolegėt e atėhershėm. Por, Troja
legjendare nga epi i Homerit, ėshtė zbuluar pikėrisht nga ai vetė. Sė
paku kjo ėshtė ende e pranuar botėrisht, qė mu nė at vend shtrihet
Troja e epit tė Homerit. (edhe pėrpos hipotezave tė reja qė shfaqen
kohėn e fundit, sikur ajo e Prajsit)Edhe disa dėshmi logjike mbi prejardhjen e shqiptarėve nga Atlantida legjendare.Nėse atlantidasit si popull i ka karakterizuar inteligjenca e lartė
kolektive dhe shkalla shumė e zhvilluar e pėrparimit kulturor dhe
teknik, atėherė edhe shqiptarėt nė shumė etapa tė zhvillimit tė tyre,
si individ dhe kolektiv etnik, i ka karakterizuar mu ky virtyt. Tė
marrim civilizimin e ilirėve tė lashtė, tė cilėt, pėrveē njė sistemi tė
organizimit shtetėror dhe teknikė, kanė qenė artist tė suksesshėm,
arkitektė, dhe ndėrtues tė mėdhenj. Fortifikatat e tyre tė hershme
befasojnė pėr shkallėn e lartė teknike dhe arkitektonike tė ndėrtimit.

Pas shtetit tė fortė dhe tė zhvilluar ilir, shqiptarėt pėrherė kanė
qenė tė robėruar dhe nėn sundimin shekullor tė tjerėve, andaj
potenciali i madh i aftėsive tė tyre kulturor-teknik, nuk ka pasur
mundėsi tė vjen aq nė shprehje si kolektiv etnik i organizuar.

Nuk ka dyshim se shqiptarėt janė popull qė kanė prirje tė shprehur
kolektive kulturo-artistike. Nėse do ta krahasonim me numrin e
banorėve, numri i krijuesve tė suksesshėm artistik, e tejkalon
mesataren e shumė popujt tjerė tė botės. Mjaftė artist shqiptar,
posaēėrisht ata tė shpėrngulur jashtė kufijve etnik.

Pėrherė kur u ėshtė dhėnė mundėsia e lirė e krijimit, energjia e tyre
latente diku nė ndėrvetėdijen kolektive si stereotip i tė parėve tanė
tė lashtė (ndoshta edhe nga atlantidasit), gjithnjė ka ardhur nė
shprehje. Shumė emra shqiptar (ose me prejardhje shqiptare), janė tė
njohur nė tė gjithė botėn pėr sukseset e tyre nė lėmenjtė e ndryshėm tė
jetės shoqėrore-politike dhe kulturo-artistike. Kontributi i tyre nė
zhvillimin e gjithmbarshėm material dhe shpirtėror tė civilizimit
gjithėpėrfshirės bashkėkohor ėshtė i madh.

Tė gjitha qė i theksuam mė lartė, marrė realisht, nuk janė njė gjė e
re. Ēdo popull nė botė ka gjenialitetin e shprehur kolektiv dhe
individual, por tek shqiptarėt duhet tė jetė diēka e veēantė: Deri mė
tani nė histori nuk na ėshtė e njohur asimilimi i ndonjė populli tjetėr
nė shqiptarė. Pėrkundrazi, ne kemi qenė si popull viktimė e asimilimeve
tė ndryshme gjatė pushtimeve tė pandėrprera shekullore. Dihet se
asimilimi ėshtė i imponuar ( i dhunshėm) e shqiptarėt kurrė nuk kanė
pasur njė mundėsi tė tillė, sepse kurrė nuk kanė sunduar askėnd. Andaj,
tė gjithė ata qė janė shqiptarė, e mbajnė vulėn gjenetike tė pastėr
racore, pa ndonjė kryqėzim tė ndonjė shkrirje tjetėr masovike.
Pėrkundrazi, shqiptarėt ishin ata qė nga pushtuesit e ndryshėm u
asimiluan duke u pėrzier edhe me popuj tjerė qė tani ekziston me ndonjė
emėr tjetėr nė Evropė. ( shembull: dalmatinėt e Kroacisė, kanė
prejardhje nga fisi ilir DALMAT; malazezėt e Malit tė Zi, kanė
prejardhjen nga fisi ilir DOKLEATĖT, etj.)

Civilizimi bashkėkohor i sotėm nė Perėndim, pėr zhvillimin e vetė
material de kulturor, gjithmonė ka qenė mirėnjohės bazave tė
trashėguara nga kultura e lashtė helene e Greqisė Antike. Ky “shabllon”
ėshtė pranuar si realitet i pacenueshėm. Ajo, jo rastėsisht, ka qenė
edhe tendencė e fortė qė tė ruhet me ēdo kusht, nga frika e lėkundjes
sė themeleve bazė e njė vetėdije kolektive mbi tė cilėn do tė ndėrtohet
rendi i ri botėror. Projektuesit e kėtij “rendi tė ri botėror”, edhe
pėrpos dėshmive tė reja qė mund tė paraqiten, nuk kanė qenė tė
interesuar qė tė shkaktojnė rrėmujė pėr njė ēėshtje tė kaluar dhe jo aq
me rėndėsi nga synimet e veta pėrfundimtare.

Botėn, realisht, e sundon MASONERIA e sekteve tė ndryshme, dhe ata,
vetėn e konsiderojnė si “ELITA SHOQĖRORE” qė dikton kahet e orientimit
tė vetėdijes kolektive botėrore.

Masonėt sot kanė depėrtuar kudo, veēanėrisht nė koncerne tė mėdha
financiere-bankiere, dhe pėrmes imponimit tė kredive dhe ndihmave tjera
financiare, ndikojnė nė vullnetin e popujve tė vegjėl, duke trysur tė
gjitha idetė e reja qė nuk i konvenon qėllimeve tė tyre tė fundit.
Qofshin ato edhe zbulime tė mirėfillta shkencore.

Nuk ėshtė fare e rastit qė nė shumė biblioteka tė mėdha dhe tė pasura
botėrore, ruhen me xhelozi dhe me njė vello tė fshehtėsisė sė madhe,
shumė tė vėrteta qė do ta dėshmonin tė kundėrtėn historike nga ajo qė
ėshtė pranuar. Andaj, fare nuk mund tė merret si e rastėsi, qė nė mes
tė popujve qė konsiderohen si njė civilizim i lashtė, janė gjithmonė
luftėra, tendenca tė asimilimit ose imponimi i njė mėnyre tė re dhe tė
pėrhapur tė tė jetuarit dhe tė menduarit, me arsyetimin, se ajo bėhet
nė emėr tė modernizmit bashkėkohor. Poashtu, nėse e vrojtojmė me njė
vėmendje tė pėrqendruar zhvillimin e shumė pėrleshjeve tė armatosura me
pėrmasa lokale dhe regjionale nė botė, do tė vėrejmė se, kėta popuj
gjithnjė janė nė luftėra dhe mbahen nė ankth tė pėrhershėm, duke ju
mohuar e drejta pėr vetėvendosje dhe shtetėsi tė pavarur. Si shembuj
mund t’i marrim: baskėt, shqiptarėt, palestinezėt, kurdėt...etj.

Do tė ishte naive tė mendojmė se dikush frikohet nga ekzistenca e tyre
fizike, por frika e vėrtetė qėndron gjetiu: nė inteligjencėn e lartė tė
trysur si ndėrvetėdije kolektive tė kėtyre popujve tė lashtė. Pra, ata
frikohen nga shpirti i kėtyre popujve.

Nėse marrim luftėn e fundit nė Kosovė dhe ngjarjet rreth saj, dhe nė
kontest tė temės tonė nė shtjellim, e parashtrojmė pyetjen: Ēka ishte
ajo qė i shtyri pikėrisht kėta hartues tė “rendit tė ri botėror” tė
bėjnė diē tė tillė?!

Nė kėtė pyetje do tė ketė shumė pėrgjigje tė natyrės: humanitare,
ekonomike, politike, ushtarako-strategjike etj. Normalisht, qė edhe
disa prej tyre mund tė merren si tė sakta, por, nė kėtė ngjarje tė
madhe me pėrmasa botėrore, ka edhe diēka irracionale, ose si latente
shpirtėrore. Ajo nuk mund tė lexohet nė gazeta dhe as tė ndihet nga
goja e politikanėve, poashtu, as tė kuptohet nga qendrat e ndryshme tė
vendosjes politike globale. E pėrgjigjja do tė ishte: magnetizmi i
fortė i ndėrvetėdijes tonė kolektive qė rrezaton pa masė dhe tėrheq.
Ėshtė intuita e popujve tjerė qė shpaloset njė realitet tė pamohueshėm
se ne jemi pjesė e atij civilizimi tė lashtė, nga i cili kanė buruar
shumė njohuri gjatė tėrė ekzistencės njerėzore, dhe se ėshtė momenti i
fundit, qė sipas tė gjitha ligjeve natyrore, t’i kthehet ky borxh u
kahershėm kėtij populli.

Dhe si pėrfundim: DUHET TĖ KRENOHEMI ME PLOTĖ BESIM INDIVIDUAL DHE
KOLEKTIV SE JEMI SHQIPTARĖ, DHE SI KOMB I TAKOJMĖ NJĖ CIVILIZIMI TĖ
LASHTĖ DHE SHUMĖ TĖ PĖRPARUAR. Pse tė mos themi, edhe nga Atlantida
legjendare.

Me zbulimet e afėrta edhe arkeologjik tė ekzistimit tė Atlantidės, jam
i bindur se patjetėr do tė vėrtetohet hipoteza e pamohueshme e
Katapanos se, THOTI-TOTI me tė vėrtetė fliste shqip, dhe se
stėrgjyshėrit tanė janė mė tė vjetėr nga ato tė vėrtetuara
pellazge-ilire.

Koha punon pėr ne shqiptarėt...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://lezet.high-forums.com
Sponsored content

Mundesia E Prejardhes Se Shqiptareve Nga Atlantida!?? Empty
MesazhTitulli: Re: Mundesia E Prejardhes Se Shqiptareve Nga Atlantida!??   Mundesia E Prejardhes Se Shqiptareve Nga Atlantida!?? Icon_minitime

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Mundesia E Prejardhes Se Shqiptareve Nga Atlantida!??
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Jeta dhe vdekja :: Historia-
Kėrce tek: