Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


 
ForumKėrkoRegjistrohuidentifikimi

 

 Viruset e dashurisė...!

Shko poshtė 
+4
LaNni
bona
Junior
KraLi
8 posters
AutoriMesazh
KraLi
Antar Aktiv
Antar Aktiv
KraLi


Male Numri i postimeve : 182
Age : 34
Location : Zvicer
Job/Hobbies : Hacker
Registration date : 21/05/2007

Viruset e dashurisė...! Empty
MesazhTitulli: Viruset e dashurisė...!   Viruset e dashurisė...! Icon_minitimeFri May 25, 2007 4:57 pm


Pėrditė ndeshemi me njė fakt tė pakundėrshtueshėm sa tė nevojshėm, po
aq edhe problematik. Qė nga krijimi i njerėzimit e deri mė sot nuk ka
formula tė sakta pėr kėtė “virus”, qė ėshtė kaq i domosdoshėm sa ajri
dhe uji. Por jo, shpesh pėrkufizohet se ajo ėshtė ajri dhe uji, jeta
vetė.

Do tė thoni cili ėshtė ky “virus”? Mos ėshtė H5N1? Njė virus ky i
kohėve moderne? Jo, nė asnjė mėnyrė, ai ėshtė po aq i lashtė sa edhe
vetė jeta. Ishte pikėrisht Adami ai qė e krijoi, njeriu i parė mbi
tokė, ai e mbarti kėtė virus dhe e trashėgoi nė gen te ēdo pasardhės
deri te ne. Qė do tė thotė se ky “virus” do tė asgjėsohet bashkė me
zhdukjen e njeriut.

Besoj se tani ėshtė mjaft e qartė se pėr ēfarė “virusi” bėhet fjalė. Ky e ka emrin “dashuri”.

Mijėra pėrkufizime kanė thėnė miliarda njerėz, ata qė sot nuk janė e
nga ata qė vazhdojnė t’i thurin himne. Por shpesh lind pyetja se a
ėshtė dashuria diēka e kuptimtė?!

Homeri ka thėnė: “E njėjta frymė hyjnore qė njė perėndi fut te
heronjtė, ashtu edhe dashuria, si njė dhuratė e hyjnive, futet te ata
qė dashurojnė”.

Dashuria ėshtė njė kompleksitet mė vete. Ėshtė aq e ndjeshme, po aq dhe
e mistershme “Vetėm ata qė dashurojnė janė tė gatshėm tė vdesin dhe jo
vetėm burrat, por edhe gratė”. Po aq sublime, po aq edhe heroike.

Nė kompleksitetin e saj fjala apo ndjenja e dashurisė mund tė duket e
pakuptimtė. Por, po ta ndiesh e ta jetosh, nuk mbetet mė fjalė me
probleme. Shumė shkrimtarė kanė shkruar mijėra fjalė pėr ndjenjėn qė tė
fal ajo, mijėra kėngė i janė thurur. Ajo ėshtė Perėndesha midis
njerėzve, por jo vetėm e tyre, ajo ekziston edhe te kafshėt, te stinėt,
te gjithēka. E pakuptimtė mund t’u duket atyre qė e njohin si teori,
por nėse ndien dhe fal dashuri, atėherė ajo jo vetėm qė nuk ėshtė e
pakuptimtė, por i merr tė gjitha ngjyrat e tė kuptueshmes.

Seneka thotė: “Edhe stinėt e vitit, nė ndėrrimet e tyre, janė pėrplot
me tė dyja kėto dashuri dhe kur elementet e kundėrt i nxehti apo i
ftohti, i thati apo i njomi bien nėn ndikimin e dashurisė, e cila
harmonizon dhe i bashkon ato ēmendurisht”.

Kur i lexojmė kėto rreshta vėrtet na duken mė tė vėshtira, por ėshtė
ndjenjė hyjnore, ashtu si Perėndia, as nuk shikohet e as nuk preket,
por vetėm ndjehet, lind nė shpirt dhe aty jeton deri nė vdekjen e
shpirtit (nėse vdes).

Tė flasim pėr dashurinė do tė duhej universi i tėrė qė tė shėrbejė si
fletė, njeriu si muzė, ndjenja si melodi. Askush nuk mund tė thotė:
“Turp, ē’ėshtė kjo dashuri!” Edhe vendet nėn diktaturėn e
paragjykimeve, sepse tė gjithė lindin me dashurinė nė shpirt.

Parmendini thotė: “...para gjithė perėndive, krijoi Dashurinė”.

Edhe Shqipėria ėshtė njė nga vendet qė jeton nėn ndikimin e kėtyre
paragjykimeve. Kanė jetuar nė jehonėn e thirrjeve tė dlirėsisė sė
femrės, e cila duhej tė ishte e respektueshme, e paprekshme, e
virgjėrisė sė mendimeve. Njė femėr qė tė ishte femėr nė kuptimin e
plotė tė fjalės, duhej qė tė mos kishte lidhje me asnjė mashkull, se
ajo qė kujdesej pėr shtėpinė, qė dinte tė gatuante, tė qepte, e mira e
tė mirave ishte tė mos dilte nga shtėpia, kjo ishte ideale. Ishte
“moda” e mbulimit tė gruas, se “askush nuk e shikon gruan time”.

E modės ka qenė edhe fejesa nė djep, ku prindėrit e ēiftit tė ardhshėm
pėr njė arsye a njė tjetėr, jepnin fjalėn se, kur tė rriteshin fėmijėt
e tyre, ata do tė lidhnin krushqinė. Majft vajza e mjaft djem kanė rėnė
viktimė e kėtyre metodave. Sepse jo vetėm qė nuk u lejohej ta
kundėrshtonin kėtė vendim, por ndjeheshin tė dėnuar pasi kundėrshtimi i
njėrės palė, do tė thoshte fyerje dhe kjo gjente shpagim nė vėnien e
nderit nė vend. Sa e sa Romeo e Zhuljeta ka nė botė, sa e sa ndjenja tė
ndrydhura nga “regjimet diktatoriale”, sa e sa pendime, vuajtje
shpirtėrore, vuajtje nėn zė, pa lot, mallkime, ėndrra tė ējerra...

E pse tė gjitha kėto? Veēse nga njė mendim prapanik tė quajtur
“pastėrti”. Po a mund tė mėsosh zogun brenda kafazit tė fluturojė, ku
ai ka lindur nė qiell tė pastėr, i lindur pėr tė fluturuar? Ashtu edhe
dashuria ka lindur pėr tė jetuar, ka lindur pėr tė adhuruar.

Po a kėndon zogu nė kafaz?! Po a mund tė jetojė dashuria e urdhėruar?!
Atė kurrė nuk mund ta burgosėsh, asnjėherė s’mund ta lidhėsh me
zinxhirėt e Prometeut, ajo ka pėr t’i hapur karrikatorin sipėr saj,
mund ta shkarkosh, por asnjė plumb nuk ka pėr ta zėnė. Kanunet mė tė
forta janė pėrpjekur ta ndalojnė, por kanė zgjedhur vetėflijimin,
dashurinė nė botėn tjetėr, atje ku askush nuk i paragjykon, atje ku
bota e dashurisė triumfon.

“Ah, sikur tė isha djalė!”, thotė Haki Stėrmilli dhe vdekja nuk do ta
merrte po tė mund tė jetonte dashurinė. Bardha e Temalit e Pashko Vasa
thotė: “... Dashuri!... Ē’je ti, pra qė arrin tė pėrmbash nė veten
tėnde tė gjitha fuqitė e natyrės? Prej teje, frikacaku bėhet shpeshherė
hero, injoranti i ditur, burri hijerėndė e serioz, fėmijė dhe vasha e
brishtė, qė dridhet nga zhurma mė e vogėl e natės mėson tė pėrballojė
vdekjen me trimėri e tė mos trembet fare nga varri i ftohtė!...”

Tė gjitha kėto a janė fakte tė pakundėrshtueshme se pa dashuri bota
mund tė jetojė, se ajo duhet tė jetė e lirė qė i riu tė mund tė dijė e
tė zgjedhė “tru larė”?

Dashuria ėshtė shpirti, i vetėm mekanizėm i pakomandueshėm nga njeriu
“ujk”. Asnjėri s’e di kodin e tij, ėshtė i padeshifrueshėm. Jeton nė
zemėr, komandohet nga shpirti, jetohet nga njeriu.


Me respekt nga KraLi Smile
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://lezet.high-forums.com
Junior
Antare
Antare
Junior


Male Numri i postimeve : 64
Age : 30
Location : IHAAAAAA LARG LARGG
Registration date : 23/05/2007

Viruset e dashurisė...! Empty
MesazhTitulli: Re: Viruset e dashurisė...!   Viruset e dashurisė...! Icon_minitimeSat May 26, 2007 11:59 pm

Ma virusi keq se dashuria dhe interneti ska kot se thaun njerzit
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.junior-06.tk
bona
Antare
Antare
bona


Female Numri i postimeve : 59
Age : 37
Location : fr/ch
Registration date : 23/05/2007

Viruset e dashurisė...! Empty
MesazhTitulli: Re: Viruset e dashurisė...!   Viruset e dashurisė...! Icon_minitimeSun May 27, 2007 4:17 am

hej krali bravos per ato vargje , jam plotesisht dakord me ty
dashuria esht me te vertet nje problem ne jet!!!!!!!!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
LaNni
Antare
Antare
LaNni


Male Numri i postimeve : 140
Age : 37
Location : Ne Banes Me qira jam
Job/Hobbies : Hmmmmm...
Registration date : 22/05/2007

Viruset e dashurisė...! Empty
MesazhTitulli: Re: Viruset e dashurisė...!   Viruset e dashurisė...! Icon_minitimeSun May 27, 2007 1:19 pm

Krali jo se diqka ama shum mir e ke shkrujt ke harue diqka ama jam une ktu e plotesoj per Viruset...Dashurija osh si ni kosht me Lule Aty ku Ngulet edhe ma Nuk shkulet..respekt LaNni..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://lezet.high-forums.com/
Belaxhia_Te
Antar Fillestar
Antar Fillestar
Belaxhia_Te


Male Numri i postimeve : 29
Age : 37
Location : Tetova
Registration date : 23/05/2007

Viruset e dashurisė...! Empty
MesazhTitulli: Re: Viruset e dashurisė...!   Viruset e dashurisė...! Icon_minitimeSun May 27, 2007 3:13 pm

aiii bona.. sa e thjesht dashuria.. eshte Nje kopsht me lule.. SI Tngulet kOllaj Tshkulet Razz hehehheehe
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://lezet.high-forums.com
bona
Antare
Antare
bona


Female Numri i postimeve : 59
Age : 37
Location : fr/ch
Registration date : 23/05/2007

Viruset e dashurisė...! Empty
MesazhTitulli: Re: Viruset e dashurisė...!   Viruset e dashurisė...! Icon_minitimeSun May 27, 2007 3:35 pm

a thu more belaxhi a ?? zdi spo besoj aq leht me kon !!!!!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
bona
Antare
Antare
bona


Female Numri i postimeve : 59
Age : 37
Location : fr/ch
Registration date : 23/05/2007

Viruset e dashurisė...! Empty
MesazhTitulli: Re: Viruset e dashurisė...!   Viruset e dashurisė...! Icon_minitimeMon May 28, 2007 4:01 am

hej ju pershendes me kengen e hazbi therres " dashuria si biber"
mdoket qe kjo sa do pak e tregon bash mir se qka esht dashuria
ehhehehehehhehehhe Very Happy
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
LaNni
Antare
Antare
LaNni


Male Numri i postimeve : 140
Age : 37
Location : Ne Banes Me qira jam
Job/Hobbies : Hmmmmm...
Registration date : 22/05/2007

Viruset e dashurisė...! Empty
MesazhTitulli: Re: Viruset e dashurisė...!   Viruset e dashurisė...! Icon_minitimeSat Jun 02, 2007 11:27 am

bona shkruajti:
hej ju pershendes me kengen e hazbi therres " dashuria si biber"
mdoket qe kjo sa do pak e tregon bash mir se qka esht dashuria
ehhehehehehhehehhe Very Happy

A te Pershendetsha Tye Hmmmmmm Nejse dashurija osh Si Lule Manafera...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://lezet.high-forums.com/
Yelsha
Antar Fillestar
Antar Fillestar
Yelsha


Female Numri i postimeve : 34
Age : 37
Location : BE
Job/Hobbies : Jogging
Registration date : 02/06/2007

Viruset e dashurisė...! Empty
MesazhTitulli: Re: Viruset e dashurisė...!   Viruset e dashurisė...! Icon_minitimeSun Jun 03, 2007 6:17 am

Per Virusat e dashuris jane Antivirusat
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
ZaVraKja
Administratore
Administratore
ZaVraKja


Female Numri i postimeve : 106
Age : 34
Location : KuMaNoVa
Job/Hobbies : Sport
Registration date : 20/05/2007

Viruset e dashurisė...! Empty
MesazhTitulli: Re: Viruset e dashurisė...!   Viruset e dashurisė...! Icon_minitimeSun Jun 03, 2007 3:17 pm

Yelsha shkruajti:
Per Virusat e dashuris jane Antivirusat


ahgaahgahagahagha dreqi ta hongt ty antivirusin Smile
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://lezet.high-forums.com
Zana
Antar Fillestar
Antar Fillestar
Zana


Female Numri i postimeve : 29
Age : 34
Location : Zürich
Registration date : 02/06/2007

Viruset e dashurisė...! Empty
MesazhTitulli: Re: Viruset e dashurisė...!   Viruset e dashurisė...! Icon_minitimeFri Jun 08, 2007 5:20 am

Virusat e dashuris jane vuajtja xhelozia..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
KraLi
Antar Aktiv
Antar Aktiv
KraLi


Male Numri i postimeve : 182
Age : 34
Location : Zvicer
Job/Hobbies : Hacker
Registration date : 21/05/2007

Viruset e dashurisė...! Empty
MesazhTitulli: Re: Viruset e dashurisė...!   Viruset e dashurisė...! Icon_minitimeMon Jun 11, 2007 7:38 am

Ju pershendes Juve dhe pajtohem me mendimet tua sekushi ka mendimet e veta prandaj ngeleni te respektuar nga une KraLi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://lezet.high-forums.com
Sponsored content

Viruset e dashurisė...! Empty
MesazhTitulli: Re: Viruset e dashurisė...!   Viruset e dashurisė...! Icon_minitime

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Viruset e dashurisė...!
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Me Prane Njeri Tjetrit :: Dashuria-
Kėrce tek: